Pojmy na pivních etiketách
Občas se na pivech od řemeslných pivovarů objevují zkratky a názvy, se kterými se konzument běžného průmyslového piva nesetká. Proto bych rád objasnil základní zkratky, které se kromě informace o pivním stylu, objemu, složení a datu minimální trvanlivosti mohou na etiketách malých pivovarů objevit.
Stupňovitost/ EPM
Stupňovitost známe asi každý. Je na etiketách udávána ve stupních - 12° (klasická "dvanáctka").
EPM je zkratkou pro - Extrakt původní mladiny a je vyjádřen v procentech - 12% EPM.
Oba tyto pojmy vyjadřují obsah rozpuštěných cukrů v mladině a měří se tehdy, když už je pivo uvařené, těsně před zakvašením. Na příklad 12% EPM znamená, že v 1 kg mladiny je obsaženo 120 g cukru.
ABV, alc/vol., vol, alk.
ABV, alc/vol. je anglická zkratka alcohol by volume. Pod tímto slovním spojení se nalézá objemové (volume) procento v pivu.
alk. známe asi všichni. Je to zkratka pro "alkohol" a je taktéž vyjádřena v procentech.
EBC/ SMR
Některé pivovary uvádějí i tyto zkratky. Jejich hodnota udává barvu piva. Finální barva piva se určuje kombinací různých druhů sladu.
EBC (European Brewery Convention) - tato jednotka se k vyjádření barvy piva využívá v Evropě
SMR (Standard Reference Method) - tato jednotka se k vyjádření barvy piva využívá v Americe
IBU/ EBU
V případě IBU/EBU se jedná o zkratky jednotek hořkosti. Jedna jednotka IBU představuje 1 gram iso-α-hořkých kyselin na 1 litr piva. Pro představu taková Plzeň má přibližně 35 IBU.
IBU (Internationl Bitterness Units) - mezinárodní jednotka hořkosti
EBU (European Bitterness Units) - evropská jednotka hořkosti
Obě tyto jednotky se od sebe hodnotami víceméně neliší.
Nefiltrované/ nepasterované
Nefiltrované pivo znamená, že po skončení výrobního procesu piva je vynechána filtrace, která z piva odstraní zbytky kvasnic a různých mikročástic, ať už ze sladu nebo z chmele. S tím také souvisí proces pasterace - pivo se zahřeje na určitou teplotu a následně rychle zchladí. Tím se zničí mikroorganismy a vše živé, co se v pivu nalézá. Pokud je pivo pasterované a filtrované, vydrží sice měsíce v teple a na světle bez toho, aniž by se zkazilo, ale ztrácí hodně na kvalitě.
Nefiltrovaná a nepasterovaná piva potřebují větší péči a důstojnější zacházení, především co se týče teplot. Pro zachování nejlepší kondice potřebují chlad okolo 7 - 8°C, aby se nezkazila. Na druhou stranu Vám to vynahradí lahodným gurmánským požitkem. Tato piva jsou lehce zakalená a zanechávají si veškeré chuťové, aromatické i biologické vlastnosti, které jsou pro naše zdraví prospěšné. A proto ...
... pijte živé pivo :-)
Příklady zkratek na etiketách: